O filmu

Archa svetel a stinu (10)

„Je to dokumentární rekviem...“
Werner Herzog

(světoznámý režisér)

Celovečerní distribuční debut režiséra Jana Svatoše, jemuž předcházelo téměř 10 let příprav, rešerší a pátrání ve filmových archivech, včetně knihovny Kongresu ve Washingtonu. Film vůbec poprvé prezentuje unikátní archivní záběry z Afriky pořízené ve 20. – 30. letech minulého století.

Dokument odkrývá zcela zapomenutý příběh filmových průkopníků, manželů Martina a Osy Johnsonových. Ten podává svědectví o zrození filmové divočiny a o mizení jejího předobrazu. V pátek se seznámili, v neděli měli svatbu. Před hněvem rodičů museli utéci z domova, a tak se na líbánky vydali raději k lidožroutům. Ti je připravili o iluze, o kameru a málem i o život. Tam, kde by se jiní vzdali, nasadili američtí filmaři Martin a Osa Johnsonovi život, aby odvyprávěli svědectví o mizející divočině. Jejich příběh je autentickým otiskem doby, kdy samotné filmování v Africe bylo nebezpečnější než šelmy a malárie a kdy fotografovat znamenalo riskovat, v lepším případě neúspěch, v horším i svůj život. Jejich práce fascinovala nejen širokou veřejnost, ale i osobnosti jako E.Hemingwaye, Ch. Chaplina nebo britskou královskou rodinu.

Jedná se o objevný projekt, který pracuje s množstvím unikátních archivních záběrů z éry počátků kinematografie, které inspirovaly samotného Roberta Flahertyho a představuje vynálezce žánru „wildlife documentary“. Režisér Jan Svatoš je držitelem 9 festivalových ocenění, včetně dvou mezinárodních cen Special Jury Award. Dlouhodobě spolupracuje s Českou televizí. Je absolventem FAMU, FSV Univerzity Karlovy a FAMO v Písku.

Žánr:

  • dokumentární film
  • dobrodružný
  • životopisný
  • historický
  • počátky kinematografie
  • archivní záběry z 20. – 30. let
  • z Afriky, Oceánie a USA.

Režie, scénář: Jan Svatoš
Kamera: Romi Straková
Střih: Katarina Geyerová Buchanan
Producent: Art Francesco s.r.o., Česká televize
Český dabing, 90 min

Facebook
Distribuční list