Řekli o filmu

Řekli jste o filmu
 

RECENZE, Pinbacker-Festivaly – 44th LFŠ-21/8/2018, Třikrát dokument – Archa světel a stínů, Švéd v žigulíku, Nic jako dřív, Text: Lukáš Červený 

„Archa světel a stínů pracuje zase s jiným stylem. Narozdíl od věrohodného Švéda s prostorem k domýšlení nebo napůl inscenovaného Nic jako dřív předkládá Jan Svatoš dokonale opracované zrcadlo. Nastavuje ho nejen osudu dvou jedinců, ale i podhoubí současné kritiky kolonialismu. Původní materiál dvou průkopníků, filmařské dvojice Martina a Osy Johnsonových, střídá s vlastní výpovědí přímo z buše. Také v ní odráží vše podstatné, co nás k tématu může pojit. Forma jde ruku v ruce s látkou – přičemž nezapomíná ani na cit.

I díky schopnosti pohnout je Archa příkladným propojením minulosti se současností: šustí v ní stránky knih svítící do tmy, sestrojuje se tu stará fotopast, která Martinu Johnsonovi popálila půlku těla, a Svatoš se nebojí použít svůj hlas. Dokument přitom není otrocky rozložený na dvě části, tedy tu současnou a černobílou. Staré záznamy amerického filmařského páru ožívají právě ve spojení s plnými zvuky, sakrální hudbou nebo čtením z deníků Johnsonových. Mluvící hlavy (včetně Davida Bordwella) pravda občas alibisticky zdůrazňují, jak dobrý má dokument být. Nebylo by ale divu, kdyby v to samé Svatoš přestal bez daných výpovědí věřit: projekt mu zabral dlouhých deset let.

Vyplatilo se: Archa světel a stínů je pomníkem dvěma dobrodruhům i zpětným zrcátkem koloniálních studií, která přeci jen mohla pro horlivé odsudky přehlédnout jednotlivce. V tomto případě pár: nadšenců i techniků, kteří se chtěli podívat Africe do očí a spatřili v nich sebe. Půjdete-li do kina, dostanete do rukou dokument světového formátu, rukověť práce s nalezeným materiálem a mapu k časem zaprášeným osudům v jednom.“

……………………………..

 
„Film poodkrývá lidské charaktery, vztahy, divokost světa i jeho krotkost… jenže  vedle svůdné romantiky stoletého příběhu dřou puchýře a jsou cítit propocené šaty…“
Petr PŘIBYL, Národní muzeum
 
„Krásně nostalgický film režiséra Jana Svatoše.“
Josef FORMÁNEK, spisovatel
 
Krásný film… u žádného dokumentu ve mně tak nehrklo, jako když letadlo narazí  a…“
Jan DOUBEK
 
„Čekala jsem, že to bude dobrý, ale že to bude ještě ke všemu vtipný a napínavý, že se budu v kině nahlas smát …se mi dlouho nestalo.Je to detektivní práce plná podnětů k zamyšlení, skvělého humoru, úžasných záběrů, svědectví různých období a kultur a neskutečná dávka energie do života.“
 
Tereza CACHOVÁ
 
„ Váš film je fascinující propojení života v čase a prostoru a dává naději, že stále více lidí chápe nutnost ochrany divočiny i když je už „po“ za pět minut 12…“
Eva KŘOVÁČKOVÁ
 
 „Nikdo se zájmem o přírodu, film, fotografii, dramatické příběhy a obyčejné lidství by si tento film neměl nechat ujít! Svět Osy a Martina Johnsonových je také náš svět a jejich poselství je stále aktuální a nadčasové…“
Jana MYSLIVEČKOVÁ
 
„Byl to úžasný zážitek, takových „osobních“ dokumentů se moc nevidí. Werner Herzog má pravdu.“
Jaromír ČEJKA, fotograf, dlouholetý pedagog FAMU
 
„Chvílemi jsem nedýchal. Nic podobného jsem v životě nezažil.“
Jan KOVÁŘ
 
 „Nepamatuji, kdy mne naposledy doslova převálcovala taková vlna emocí, jako při zhlédnutí Archy světel a stínů. Je to výsledek  poctivé mravenčí, důkladné a svědomité práce.“
Zita SENKOVÁ, Český rozhlas
 

„Děláte zcela originální typ dokumentu, jakýsi metafilm. Dokončujete větu přerušenou v půlce. Co Martin jako filmař chtěl říci, ale už to nestihl. A vy mu vlastně pomáháte dovršit jeho poselství…“

světoznámý filmový historik David Bordwell

„Je to filmový rekviem klenoucí se nad propastí sta let.“

světoznámý filmař Werner Herzog