Anotace

 
 
Pokud Noe zachránil svět před povodní, tak Johnsonovi před propastí času….
 
 

 

Dávno před tím, než Joy Adamsonová napsala knihu o lvici Else, dříve než Hanzelka a Zikmund vyrazili na cestu kolem světa a než byl v Africe založen první národní park, se odehrál neuvěřitelný příběh „Rebelů z Kansasu“, který fascinoval mimo jiné Charlieho Chaplina, Jacka Londona či britskou královskou rodinu. Nejen oni, ale i diváci po celém světě byli uchváceni filmy a knihami Martina a Osy Johnsonových, kteří jako první světu ukázali, že v Africe, na Borneu, ani v Oceánii nečíhají krvežíznivá monstra ani bojechtiví lidožrouti, ale rychle mizející svět.
 

 

Dokumentární film ARCHA SVĚTEL A STÍNŮ chce připomenout nejen pozoruhodný život tohoto amerického páru, ale také jejich moderní myšlenky blízké současným idejím humanismu a ochrany životního prostředí. Příběh Martina a Osy je cenným svědectvím o nástrahách i výzvách každé doby. Johnsonovi pobořili řadu mýtů, bojovali s předsudky, zažili mnoho výher i pádů… mnohokrát ale narazili na mocnější soupeře, jakými byly Hollywood a nakonec i život sám…
 
 
Celovečerní dokumentární film ARCHA SVĚTEL A STÍNŮ režiséra Jana Svatoše představí divákům zcela poprvé v novém kontextu dílo a odkaz významných amerických filmařů,
spisovatelů a dobrodruhů, manželů Martina a Osy Johnsonových. Autor volně navazuje na svůj trojnásobně oceněný režijní debut Africa obscura (2011) a na projekty, které zrealizoval ve spolupráci s ambasádou USA v Praze.
 

Čím je film jedinečný

  •  Naléhavostí. Příběh Martina a Osy se dosud nedočkal zevrubnějšího filmového zpracování, dokonce ani v USA.
  • Obsahem. Ve filmu se objeví unikátní a dosud nepublikované archivní materiály.
  • Aktuálností. Film vypráví poutavý životní příběh na pozadí společensky aktuálních témat.
  • Rozmanitostí. Film spojuje pět kontinentů a tři staletí.
  • Originálním vizuálním stylem. Filmy režiséra Jana Svatoše jsou díky své jedinečnosti oceňované na mezinárodních festivalech.
  • Propagace České republiky. Film prostřednictvím tvůrců dělá naší zemi i kinematografii ve světě dobré jméno.

 Zajímavosti o filmu

  • Film zaujal světově proslulého režiséra Wernera Herzoga (Aguirre, hněv boží, Grizzly man, Firzcarraldo). Jan Svatoš s ním projekt konzultoval v jeho ateliéru v Los Angeles.
  • Ani týmu reportérů z prestižního National Geographic Traveller se nepodařilo učinit objevy, které odkryla expedice Jana Svatoše v severní Keni z roku 2010. Ta uprostřed pralesa na hoře Marsabit objevila místo, kde stávala slavná Martinova temná komora.
  • Neohrožená žena v buši i lvice salónů. Osa uměla nejen bravurně střílet, rybařit a fotografovat, ale se stejnou noblesou se dokázala pohybovat i na přehlídkovém molu. Ve své době ale bohužel narážela na nesnáze spojené s nerovnoprávným postavením žen.